ניתוח קטרקט בלייזר

ניתוח קטרקט בלייזר או פמטולזר הוא כיום הדרך המתקדמת ביותר להסרת קטרקט. הוא מציע בטיחות מוגברת, דיוק והופך את ניתוח הקטרקט לפחות טראומטי לעין. ישנם 4 יתרונות עיקריים לניתוחי קטרקט בלייזר: 1. יכולת שחזור מוגברת של הקפסולוטומיה, 2. ריכוך של קטרקט קשה המוביל לירידה באנרגיית האולטרסאונד ופחות טראומה לעין, 3. הגברת הדיוק של המיקום והארכיטקטורה של החתך, וכן 4. יכולת לתקן אסטיגמציה קלה לשיפור הראייה ללא משקפיים. כל שלב יידון להלן.

ניתוח קטרקט בלייזר קפסולוטומיה

השלב החשוב ביותר עבור ניתוח קטרקט בלייזר הוא קפסולוטומיה. העדשה עטופה בקרום דק ועדין מאוד הנקרא קפסולה. לפני שהיה זמין ניתוח קטרקט בלייזר, הקפסולה הייתה צריכה להיפתח ידנית על ידי המנתח. זה נעשה בדרך כלל עם מחט כפופה כדי לנקב את הקפסולה וליצור דש. לאחר מכן נעשה שימוש במלקחיים כדי להרים את הדש ולקרוע פתח עגול בקפסולה ממש מתחת לאישון. הליך עדין זה דומה לקילוף קליפה של ענבים. אם שלב זה לא נעשה בצורה נכונה, שלמות הקפסולה עלולה להיפגע מה שמקשה הרבה יותר על הסרת הקטרקט. סיבוכים כגון צניחת זגוגית (כאשר הג'ל מאחורי העין מגיע קדימה וגורם לדלקת, גלאוקומה והיפרדות רשתית) וחומר העדשה שנשמר (כאשר חומר העדשה נופל לאחור בגלל שהקפסולה נפגעת) יכולים להתרחש כאשר הקפסולה נקרעת.

איך הלייזר עובד?

הלייזר מונחה תמונה על ידי סורק הנקרא OCT הממפה במדויק את מבנה העין בתלת מימד. לייזר מונחה תמונה זה חותך פתח עגול מושלם בקפסולה בדיוק 5.0 מ"מ. הדיוק והשחזור של הלייזר הם ללא תחרות אפילו על ידי המנתחים הטובים ביותר. הגודל והמיקום של הקפסולוטומי הם קריטיים לדיוק השתלת העדשה. ככל שהדיוק גדול יותר, כך גדל הסיכוי שהמטופל ישיג ראייה נטולת משקפיים.

למה כדאי ניתוח קטרקט בלייזר?

הקטרקט הוא בעצם עכירות של העדשה הטבעית עם הגיל. כאשר זה קורה, הקטרקט מתקשה. באופן מסורתי, קטרקט מוסרים באמצעות גלי קול כדי לשבור את העדשה לחתיכות קטנות יותר. ככל שהקטרקט צפוף וקשה יותר, כך נדרשת יותר אנרגיית אולטרסאונד. עלייה זו באנרגיה עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לתאים המצפים את פני השטח האחוריים של הקרנית הנקראים תאי אנדותל, מה שמוביל לנפיחות ועכירות של הקרנית, אשר יכול לקחת זמן להתנקות. אם נגרם נזק רב מדי לתאים אלה, ייתכן שהקרנית לא תתאושש וייתכן שתידרש השתלת קרנית. היתרון העיקרי השני של ניתוח קטרקט פמטוליזר הוא שהלייזר מרכך מראש את העדשה תוך ביצוע חתכים בתבנית רשת בעדשה. כשהעדשה מרוככת מראש, נדרש פחות אולטרסאונד מה שהופך את הניתוח לפחות טראומטי וכתוצאה מכך קרניות ברורות יותר והתאוששות חזותית מהירה יותר.

היתרון השלישי הוא שהלייזר מונחה תמונה יכול גם ליצור חתכים מדויקים מאוד. בדרך המסורתית משתמשים בלהב אזמל מתכת ליצירת החתכים. זה יוצר יותר שונות הן במיקום והן בארכיטקטורה של החתך. עם הפמטולזר מצוין המיקום המדויק במעלות יחד עם האורך, הרוחב והארכיטקטורה המדויקים של החתך. עלייה זו בדייקנות מועילה במיוחד כאשר מתכננים גם להפחית אסטיגמציה.

היתרון האחרון של ניתוח קטרקט בלייזר הוא שאנו יכולים להשתמש בו הוא ליצור חתכים מרגיעים בקרנית ההיקפית לתיקון אסטיגמציה קלה (עד 1.0-1.25 דיופטר). לפני הופעת הלייזר, זה נעשה בדרך כלל באופן ידני עם להב יהלום. עם זאת, כמו בקפסולוטומיה ובחתכים, כעת נוכל לעשות זאת בצורה מדויקת יותר עם לייזר מונחה תמונה. המיקום, הגודל והעומק של חתכים אלה יכולים להיעשות במדויק על ידי לייזר מונחה OCT כדי לייעל את היעילות של תיקון האסטיגמציה.

סיכום ניתוח קטרקט בלייזר

לסיכום, ישנם יתרונות רבים לניתוח קטרקט פמטוליזר. זוהי הדרך הטובה והבטוחה ביותר לבצע ניתוח קטרקט כיום. אני גם ממליץ על זה לכל המטופלים שלי למעט כאשר האישון קטן מדי, הקרנית לא ברורה, או שההוצאות הנוספות הן בעיה. בפרקטיקה שלנו אנו מציעים מימון ריבית של 0% עם Care Credit כדי להפוך אותו למשתלם יותר לכל המטופלים שלנו. קבע פגישה באחד מהמקומות שלנו כדי לדון באפשרויות של ניתוח קטרקט פמטוליזר יחד עם עדשות הפרימיום שלנו.